english version

08-07-2017

31-10-2011

wersja polska

Wajszczuk, Czesław (????)


Niedawno natrafiliśmy w Internecie w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), dotyczących „strat i prześladowań” podczas II Wojny Światowej, ( http://www.straty.pl/index.php/pl; http://lwww.straty.pl/index.php/pl/szukaj-w-bazie) na nowe informacje dotyczące niejakiego Czesława Wajszczuka. (zobacz poniżej)

Instytut Pamięci Narodowej

DANE OSOBOWE

nazwisko 

Wajszczuk

imię 

Czesław

data urodzenia 

1922-07-10

miejsce zamieszkania przed wojną 

Warszawa

miejsce zamieszkania przed wojną (powiat) 

Warszawa

INFORMACJE O PRZEŚLADOWANIACH

 Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

robotnik przymusowy 

 

miejsce pracy  

Arbeitsamt Hannover

data rozpoczęcia pracy 

1941-01-20

dodatkowe informacje 

wywieziony na roboty transportem nr 199 ze Skaryszewskiej z Warszawy

Wynikało z nich, że on mieszkał w Warszawie, został wywieziony w styczniu 1941 roku na roboty do Niemiec transportem nr 199 z ul. Skaryszewskiej z Warszawy. Po przejrzeniu naszych kartotek i porównaniu informacji uzyskanych podczas rozmowy telefonicznej (17 lutego 2012 r.) z Waldemarem (0007) Wajszczukiem zamieszkałym w Kąkolewnicy Wschodniej  okazało się, że to nie był Czesław (0005) urodzony  w Żakowoli w 1924 roku, jak uprzednio przypuszczaliśmy. Osoba to pozostaje nadal niezidentyfikowana!

Będziemy się teraz starać o uzyskanie ze źródeł IPN bliższych informacji dotyczących jego miejsca urodzenia, zamieszkania, pracy, okoliczności aresztowania i wywiezienia na roboty przymusowe do Niemiec.


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2017
e-mail: wwajszczuk@comcast.net