english version

08-07-2017

12-05-2009

wersja polska


Książka Informacyjno-Adresowa,
Cała Warszawa 1930


 

1. Wajszczuk Eufemia, ul. Przyokopowa 53

Dotychczas nie udało się natrafić na żadne ślady tej osoby, która tam mieszkała w 1930 roku. Dom pod tym adresem nie istnieje, prawdopodobnie został zburzony podczas wojny (w 1944 r.?). Urząd Stanu Cywilnego dzielnicy Wola nie posiada żadnych informacji – poinformowano nas, ze Księgi Ludności, (a po 1932 r. Księgi Meldunkowe), również nie istnieją.

W kościele parafialnym na Bema skierowano nas na poszukiwania w Archiwum Archidiecezji na Bielanach, gdzie są księgi parafialne do 1944 r. i późniejsze - być może w tym Archiwum uzyskamy jakieś informacje?

2. Wajszczuk Józef, emeryt, Bema 89

Podobnie, dotychczas nie udało się natrafić na żadne ślady tej osoby, która tam mieszkała w 1930 roku. Dom pod tym adresem nie istnieje, został zburzony podczas wojny (w 1944 r.?). Urząd Stanu Cywilnego dzielnicy Wola nie posiada żadnych informacji – poinformowano nas, ze Księgi Ludności, (a po 1932 r. Księgi Meldunkowe), również nie istnieją.

W kościele parafialnym na Bema skierowano nas na poszukiwania w Archiwum Archidiecezji na Bielanach, gdzie są księgi parafialne do 1944 r. i późniejsze - być może w tym Archiwum uzyskamy jakieś informacje?

Plan Warszawy z 1924/1934? roku

1924


[kliknij aby powiększyć]

1935


[kliknij aby powiększyć]

Naniesiona lokalizacja adresów:

  • #1.- Wajszczuk Eufemia, ul. Przyokopowa 53;

  • #2 - Wajszczuk Józef, emeryt, Bema 89

    19.X.2016. Jak narazie nie udało sie uzyskać żadnych nowych informacji. Natomiast, ostatnio udało się nawiązać kontakt z panem Piotrem Gursztynem, autorem książki: „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” (ISBN: 978-83-7427-869-0). Skontaktowaliśmy się z nim z zapytaniem, czy są dostępne jakieś materiały, które by pomogły wyjaśnić tożsamość i losy osób o nazwisku Wajszczuk zamieszkałych przed wojną na Woli i wymienionych powyżej. Poniżej jest jego odpowiedź z datą 16.X. 2016, fragmenty zamieszczamy za jego zgodą:

Subject: Re: Wola 1944 - losy mieszkańców Przyokopowej #53 i Bema #89

„(...) Chętnie bym pomógł, ale chyba moja wiedza jest tu ograniczona. Co do badań genealogicznych nie będę pomocny, bo pisząc moją książkę nie korzystałem ze źródeł tego rodzaju. Nazwiska Wajszczuk nie odnotowałem w trakcie mojej pracy. Z pewnością bym pamiętał, (...). Nadmieniam, że starałem się odnotować maksymalną liczbę nazwisk, więc i to bym zapewne wymienił, gdybym się natknął.
Jeśli chodzi o ogólną wiedzę to jest tu kwestia dwóch adresów - ul. Bema i Przyokopowa. Bema była pod kontrolą Niemców cały czas, więc egzekucje musiały ją dotknąć od razu 5 sierpnia. Brak jest jednak relacji z masowych egzekucji na tej ulicy. Prawdopodobnie Niemcy ją "przeoczyli", zwłaszcza dalsze numery idąc od ulicy Wolskiej. Jest to możliwe, bo nie ruszyli np. mieszkańców sąsiedniej bocznej ul. Ludwiki, skąd ludzi wygnano 7 sierpnia.
Ul. Przyokopowa wpadła w ręce Niemców około 13 sierpnia. Miały tam miejsce liczne mordy. Jednak walki toczyły się od dłuższego czasu i dochodziły wieści o rzezi, więc część ludności mogła uciec. Jeśli Pan Profesor nadal ma dostęp do mojej książki to proszę to porównać z sytuacją z sąsiedniej ul. Hrubieszowskiej.
Przepraszam, że tylko tyle mogę napisać. Pozostaję jednak do dyspozycji, może będę w czymś mógł pomóc. Chciałbym też zwrócić uwagę, że Muzeum Powstania Warszawskiego (skądinąd ulokowane przy ul. Przyokopowej) zaczęło tworzyć listę cywilnych ofiar powstania. http://www.1944.pl/ofiary-cywilne.html

3. Wajszczuk Lucjan, Nowy Świat 19, tel. 4-75.

W ciągu ostatnich dwóch lat udało się zebrać sporo informacji o Lucjanie (i nieco o jego żonie – Fryderyce?), ale nadal nie wiadomo skąd i z jakiej gałęzi rodziny pochodził – zobacz.
 


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2017
e-mail: wwajszczuk@comcast.net