english version

26-03-2009

18-11-2008

wersja polska

Order Orła Białego
dla prof. Zbigniewa Religi

Warszawa, 18 listopada 2008


 

Fot. Archiwum

 

Prezydent Lech Kaczyński odznaczył byłego ministra zdrowia , obecnie posła PiS, znanego kardiochirurga prof. Zbigniewa Religę najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

O odznaczeniu Religi poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.

W komunikacie na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta uzasadniono, że prof. Religa "otrzymał Order w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na rzecz rozwoju kardiochirurgii, za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej".

Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach koło Żyrardowa w rodzinie nauczycielskiej. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1973 r. obronił pracę doktorską, a w 1981 habilitował się. W latach 70. i 80. odbywał staże naukowe w USA.

Największe sukcesy zawodowe Religi - jak sam przyznaje - związane są z Zabrzem. Tam, 15 sierpnia 1985r., przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. W 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

W latach 1993-1997 i 2001-2005 Religa zasiadał w Senacie. W 2005 roku kandydował na urząd prezydenta, ale ostatecznie wycofał się i przekazał swoje poparcie Donaldowi Tuskowi.

Był ministrem zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Kierując resortem publicznie poinformował, że wykryto u niego nowotwór płuc. Przeszedł serię chemioterapii.

W 2007 roku uzyskał mandat posła kandydując z list PiS.

Za dokonania w dziedzinie kardiochirurgii Religa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski.

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, Akademii Medycznej w Białymstoku, Śląskiej Akademii Medycznej, Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Opolskiego.

(PAP)

18 grudnia 2008 r. w Pałacu Prezydenckim Profesor Zbigniew Religa odebrał z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego oraz akt powołania na członka Kapituły Orderu Orła Białego. Prezydentowi w uroczystości towarzyszyła Małżonka Pani Maria Kaczyńska a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta z Szefem Kancelarii Panem Ministrem Piotrem Kownackim.

Wśród gości obecni byli członkowie najbliższej rodziny Pana Profesora, przyjaciele i współpracownicy, posłowie, senatorowie, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, polskie autorytety w dziedzinie kardiologii i kardiochirurgii, kierownicy klinik z Katowic, Zabrza i Sosnowca, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Gdańska i Poznania, przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci związków zawodowych działających w ochronie zdrowia, członkowie Kapituły Orderu Orła Białego, a także przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. prof. Zbigniewa Religi w Wiskitkach i Klubu „Górnika Zabrze”.

 


Ponadto:

Zobacz również:


Przygotowali: Waldemar J Wajszczuk & Paweł Stefaniuk 2009
e-mail: wwajszczuk@comcast.net